Dnia17 września  w sosnowieckiej dzielnicy Pogoń, przy skwerze ,,Inki'' odbyły się miejskie uroczystości z okazji 78 rocznicy napaści ZSRR na Polskę.

Gdy Polacy walczyli jeszcze na zachodzie z III Rzeszą , Armia Czerwona zaatakowała naszą ojczyznę od wschodu.

Pomimo klęski kampanii wrześniowej Polacy nie zaprzestali walki z wrogimi najeźdźcami.

Jedną z bohaterek tamtych dni była Michalina Konieczna ps. ,,Halina''  - żołnierz AK, urodzona w Sosnowcu.

Mieszkała przy ul. Warszawskiej. Wykonywała zadania sabotażowe, była łączniczką i komendantem kobiecej siatki wywiadowczej.

Została aresztowana w 1942 roku w Mysłowicach i rozstrzelana w Oświęcimiu. Jej imieniem i nazwiskiem nazwano rondo w Sosnowcu przy kościele św.

Tomasza, gdzie zapłonęły światełka pamięci.

Również złożono kwiaty przy pomniku ,,Pamięci Męczeństwa Kobiet  Polskich Walczących w szeregach Armii Krajowej 1939-1945-1956''.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie ze sztandarem SP nr 10, delegacja kwiatowa oraz przedstawiciele szkolnego Klub Historycznego im. AK .

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !