7 lutego 2017 Dzień Bezpiecznego Internetu

„Razem zmieniamy internet na lepsze”

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.

DBI obchodzić będziemy 7 lutego 2017 r. pod hasłem „Razem zmieniamy internet na lepsze”. Podczas zbliżającej się 13. edycji wydarzenia w Polsce organizatorzy chcą zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Podczas obchodów DBI szczególnie podkreślony zostanie potencjał internetu, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki.

Zachęcam wszystkich uczniów do udziału w obchodach  DBI w naszej szkole. Akcja potrwa do końca lutego.

Na początek konkursy. Serdecznie Was zapraszam.

1. Piksele, wektory i inne stwory

Oto Twoje zadanie konkursowe: Stwórz najpiękniejszą zimową pocztówkę z ferii.

2. Gdyby Sieciaki...

Oto Twoje zadanie konkursowe: Napisz wiersz zaczynający się od "Gdyby Sieciaki..." i przynieś do nauczyciela – do końca lutego

Do zdobycia bardzo interesujące i zabawne książki!

3. DBI Reporter 2017

Wystarczy, że przygotujesz reportaż z obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w Twojej szkole – na prace czekam do końca lutego.

Dla rodzica/opiekuna

Zostań znajomym swojego dziecka

"Zostań znajomym swojego dziecka" to projekt adresowany do rodziców i opiekunów w celu zachęcenia ich do aktywnego uczestniczenia w internetowym życiu dzieci, poznania ich zainteresowań i wirtualnej społeczności.

Dzieci coraz więcej czasu spędzają w internecie, wykorzystując do tego urządzenia mobilne, którymi posługują się często bieglej niż dorośli. Cyfrowy świat to ich rzeczywistość. Dlatego kontakt rodzica z dzieckiem w tym obszarze może być trudniejszy. Warto być z dzieckiem i przy dziecku, kiedy stawia pierwsze kroki w internecie. Pokazać, co można ciekawego robić w sieci, nauczyć najważniejszych zasad bezpieczeństwa. Po prostu być. Hasło „Zostań znajomym swojego dziecka” zachęca rodziców i opiekunów do aktywnego uczestniczenia w internetowym życiu dzieci, poznania ich zainteresowań i wirtualnej społeczności.

Na projekt składają się krótkie animowane filmy, które w lekki, atrakcyjny sposób zachęcają dorosłych do włączenia się w internetowe życie dzieci, poznania ich zainteresowań i wirtualnej społeczności. Prezentują także najważniejsze zagrożenia, na jakie mogą natrafić dzieci podczas poruszania się w sieci.

Projekt „Zostań znajomym swojego dziecka” realizowany jest od 2012 r. przez NASK w ramach programu Komisji Europejskiej Safer Internet. Początkowo składał się z pięciu filmów, a w 2016 r. wzbogacił się o kolejne pięć tematów. Na projekt składają się także broszury informacyjne, które poruszają tematy podejmowane w filmach oraz prezentują rady dla rodziców.