10 powodów czyli słowo o akcji

Dziś, z sercem przepełnionym bólem, piszę do Was, bo wiem, że wasze serca zawsze były wrażliwe na potrzeby tych, którzy znajdowali się w trudnej sytuacji. W nocy z wtorku na środę pożar ogarnął naszą zabytkową katedrę, wyrządzając ogromne szkody. Dach nie istnieje, a zabytkowe wnętrze z unikalnymi malowidłami wykonanymi przez Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembło nadaje się do kapitalnego remontu. Katedra sosnowiecka to nie tylko matka wszystkich kościołów naszej diecezji, ale to także perła dziedzictwa narodowego.  (Biskup Diecezjalny - ksiądz dr Grzegorz Kaszak)

Od tego wezwania niemal natychmiast wierni i świeccy stanęli ramię w ramię i rozpoczęli akcje wsparcia finansowego na odbudowę nie tylko matki kościołów w diecezji, ale również cennego zabytku. Również i nasza Szkoła do życia powołała akcję „Dziesiątka buduje”. Jednak nie chcemy sami budować! Chcemy to robić w partnerstwie z innymi sosnowieckimi szkołami.

W czasach kiedy aspekt wychowawczy silniej akcentowany jest w placówkach oświatowych chcemy nauczyć młode pokolenie, że trzeba być wrażliwym na otaczające nas piękno i zabytki. Zabytki takie jak zamki, katedry często potrzebują naszego wsparcia finansowego, by móc utrzymać ich historyczne i ponadczasowe piękno. Niestety nie wszyscy to rozumieją i nie szanują  tego co jest naszą historią, naszym dziedzictwem – jest częścią naszego istnienia. W przypadku naszej Katedry wydarzenie losowe jakim był pożar sprawiło, że powołaliśmy specjalną akcję międzyszkolną „Dziesiątka buduje” w ramach lekcji szacunku dla zabytków i historii. Na terenie naszej szkoły już rozpoczęliśmy pogadanki o wartości zabytków i historii. Także zaczęliśmy własną zbiórkę funduszy. Jednak to w jedności jest siła, stąd pojawił się pomysł, by wyjść do wszystkich naszych szkół i razem ramię w ramię odbudować ten wspaniały zabytek – matkę kościołów – Katedrę.

Dlatego już dziś zapraszamy do naszej akcji. Przyłącz się! I wspomóż zbiórkę środków na odbudowę Katedry! Jeśli to Cię nie przekonuje, to sprawdź dlaczego warto.

My mamy, aż 10 powodów, dla których warto włączyć się do naszej akcji.

Nie dla szpanu, nie dla poklasku, lecz dla...

1. pokazania jak cenny to zabytek dla miasta;

2. pokazania, że Katedra jest „matką wszystkich kościołów w diecezji”;

3. dziedzictwa naszej kultury, które dostarcza nam informacji o epoce, w której powstała;

4. dziedzictwa malarskiego wszak jej wnętrza zawierają unikalne malowidła wykonane przez Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembło;

5. nauki dzieci i młodzieży szacunku dla zabytków i tego, że są częścią naszego otoczenia;

6. Katedry, która jest zabytkiem kryjącym w sobie cenną lekcję historii – narodziny chrześcijaństwa w naszej diecezji;

7. dzieci i młodzieży, by poznali czasy kiedy jeszcze nie było ich na świecie;

8. dla uczczenia pamięci i szacunku jej twórców;

9. pozostawienia świadectwa istnienia tych, których nie ma wśród nas – budowniczych, malarzy, księży i wiernych tworzących wspólnotę;

10. nas samych, byśmy byli świadomi jej piękna, historii i wspólnoty diecezjalnej.

Zapraszamy wszystkie szkoły!

Plakat naszej akcji powstał dzięki zdjęciom Katedry wykonanym przez uczestnika konkursu „Śląskie w obiektywie” organizowanym przez Stowarzyszenie „Projekt Śląsk” oraz księdza Tomasza Nowaka, który uwiecznił akcję ratunkową w czasie pożaru zabytku.