Tydzień Edukacji Globalnej

Cele Zrównoważonego Rozwoju Przyszłość świata zależy od nas!

XIX edycja Tygodnia Edukacji Globalnej dobiegła końca. W ramach tego wydarzenia w naszej szkole przeprowadzono szereg działań,

których zadaniem było przybliżenie uczniom idei edukacji globalnej. Już 15.11 odbyły się specjalne lekcje prowadzone przez p. Magdalenę Noszczyk

– trenerkę ds. edukacji ekologicznej i globalnej.

Dzieci oglądały prezentację dotyczącą codziennego życia w Afryce, słuchały opowieści o dzieciach mieszkających w Kenii, oglądały zdjęcia ich domów oraz szkół.

Pierwszego dnia TEG odbyło się uroczyste rozpoczęcie Tygodnia Edukacji Globalnej – klasy IIID oraz IA wykonały występ artystyczny,

który wprowadził uczniów w tematykę ekologii oraz różnorodności na świecie.

Zabawne wiersze i wesołe piosenki zachęcały dzieci do dbania o środowisko i szanowania ludzi bez względu na ich kolor skóry.

We wtorek w klasach IV-VII przeprowadzono konkurs ekologiczny, w którym znajdowały się pytania dotyczące ochrony przyrody, ekosystemu, recyklingu

oraz zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

Okazało się, że niektóre fakty zaskoczyły uczniów, co skłoniło ich do zastanowienia się nad własnym stylem życia i wpływem na najbliższe otoczenie.

W środę zorganizowano przepiękną wystawę „Smaki świata”, na której uczniowie mogli skosztować różnych egzotycznych

owoców i przypraw oraz poznać ich pochodzenie.

Ponadto dzieci uczęszczające na świetlicę wzięły udział we wspólnym czytaniu „Mądrych bajek z całego świata”,

które zachęcały dzieci do refleksji na temat spraw ważnych, aktualnych.

Podróżując po różnych krajach, możemy się mnóstwo nauczyć.

Ale nawet nie wyjeżdżając, można „korzystać” z kultury innych narodów.

W czwartek nasi uczniowie poznali wiele zagranicznych gier podczas wystawy „Zabawy z różnych stron świata”.

Były to między innymi: zabawa w rybę i żabę (Nepal), kulołapka (Boliwia), Jenga, wyścigi konne (Mongolia), głuchy telefon (Peru).

Tematem ostatniego dnia TEG była prawidłowa segregacja odpadów. Zadanie dzieci polegało na przyporządkowaniu śmieci do prawidłowych pojemników.

W trakcie warsztatów wiele rzeczy zaskoczyło uczniów, dowiedzieli się także, czym jest recykling i upcykling.

Wierzymy, że tegoroczny Tydzień Edukacji Globalnej zachęcił uczniów do aktywnej działalności na rzecz ochrony środowiska i szerzenia tolerancji.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom za działania.