Piękno Ziemi Gorlickiej

4 czerwca 2014 roku Sosnowiec podpisał umowę partnerską z Gorlicami. Umowa dotyczy m.in. współpracy w zakresie edukacji, kultury i sztuki. Również biblioteki obu miast podjęły decyzję o nawiązaniu współpracy. Pierwszym krokiem są prezentowane ekspozycje – Piękno ziemi gorlickiej  w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu oraz Przyroda Zagłębia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach.  Gorlice to miasto położone w przepięknym Beskidzie Niskim. Historia Gorlic liczy ponad 660 lat. Jej początki sięgają roku 1354, kiedy to Dersław I Karwacjan uzyskał od króla Kazimierza Wielkiego przywilej utworzenia miasta. Już rok później Gorlice otrzymały prawa miejskie. Miasto kilkakrotnie przeżywało wzloty i upadki. Było prężnym ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym do XVIII wieku. Nowym i trwałym impulsem rozwoju było powstanie przemysłu naftowego w drugiej połowie XIX wieku. W latach 1853-1858 swoją pracownię miał tutaj Ignacy Łukasiewicz, farmaceuta i konstruktor lampy naftowej, uważany za ojca przemysłu naftowego. W końcu drugiej dekady XIX w. masowo powstawały kopalnie, rafinerie i zakłady przemysłowe. Z powstałych przy rafinerii warsztatów mechanicznych rozwinęła się później, działająca do dziś, Fabryka Maszyn Wiertniczych i Górniczych ,,Glinik”.

Wędrując przez powiat gorlicki, często można spotkać zabytki architektury drewnianej. Ich różnorodność i wielość decydują o atrakcyjności powiatu. Większość najciekawszych pod względem wartości historycznej oraz wyposażenia obiektów wpisana jest do Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Małopolskiego. Na szlaku znajdą się łemkowskie cerkwie, gotyckie i barokowe kościoły, dzwonnice, a  dawna wiejska architektura eksponowana jest w skansenie w Szymbarku. Kościoły w Binarowej i Sękowej –  w 2003 r. zostały wpisane na listę UNESCO, co świadczy o ich światowym znaczeniu. Nie tylko zabytki wyróżniają tę okolicę. Decyduje o tym także przyroda, lesiste masywy górskie, rezerwaty przyrody, czy też osuwiskowe jeziorko, zwane beskidzkim „Morskim Okiem”.

Kontynuację części fotograficznej stanowi przedstawienie wydawnictw mówiących nt. historii Gorlic i innych miast powiatu, historii Łemków, bitwy gorlickiej z 2 maja 1915 roku, szlaku architektury drewnianej. Przedstawiamy także osoby związane z ziemią gorlicką, jak: Jerzy Hoffman, Marian Zgórniak, Istvan Kovacs, Włodzimierz Kunz, Ignacy Łukasiewicz – czytamy na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 10 wzięli udział w wernisażu pierwszej w tym roku wystawy „PIĘKNO ZIEMI GORLICKIEJ”. W Miejskiej Bibliotece Publicznej Kuratorzy wystawy Elżbieta Oleksiak i Tomasz Chodowiec wzbogacili spotkanie bardzo ciekawą i bogatą w informacje prezentacją multimedialną pt. „Ziemia gorlicka”.

Ze względu na wyjątkowość piękna Beskidu Niskiego oraz wartość  edukacyjną prezentacji m.in. poprzez znakomite połączenie wiedzy z zakresu literatury, historii, geografii, muzyki i innych dziedzin sztuki szkoła poprosiła o przekazanie materiałów uczniom w celu wykorzystania ich na godzinach wychowawczych, lekcjach przedmiotowych czy zajęciach pozalekcyjnych. Celem nauczycieli jest nie tylko rozbudzanie zainteresowania  malowniczymi krainami naszej ojczyzny, ale także wychowywanie i kształcenie we współpracy z instytucjami  kultury.

Ponadto działania SP10 obejmują także spacery i wycieczki edukacyjne, mające na celu zapoznanie uczniów z wystawą fotograficzną „Piękno ziemi gorlickiej” autorstwa Janusza Fiegi i Jacka Kosiby. Wystawa ukazuje m.in. miasto Gorlice, ze wspaniałymi zabytkami. Wśród nich są Ratusz, Bazylika Narodzenia NMP, Dwór Karwacjanów, ale także miejscowości powiatu gorlickiego. Można podziwiać kasztel w Szymbarku, cerkiew w Gładyszowie i Hańczowej, a także przepiękne krajobrazy z okolic Regietowa, Ropy, Nowicy, Bednarki.

W imieniu naszych uczniów i rodziców składam podziękowania na ręce Pani Dyrektor Elwiry Kabat - Georgijewy oraz Pana Wilhelma Zycha Wiceprzewodniczącego Rady Miasta  za wsparcie naszej inicjatywy edukacyjno-wychowawczej i współpracę przy jej realizacji. Efektem naszych „wędrówek” edukacyjno poznawczych po Beskidzie Niskim będą listy uczniów pisane do dzieci tamtejszych szkół. Zamierzamy w formie tradycyjnej korespondencji pogłębiać zdobytą wiedzę oraz wskazywać na piękno i wyjątkowość ziemi zagłębiowskiej a przede wszystkim naszego Miasta.

Koordynatorem akcji z ramienia „Dziesiątki’ jest Małgorzata Kubicka nauczyciel bibliotekarz.

Prezentowane materiały pochodzą ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach, Biblioteki Śląskiej, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu oraz od osób prywatnych.

Wystawa będzie prezentowana w budynku Biblioteki Głównej przy ul. Zegadłowicza 2 w dniach 13 stycznia – 28 lutego 2015 w godzinach otwarcia placówki.

Kuratorzy wystawy:

Ewa Bochenek, Bartłomiej Kiełtyka – MBP w Gorlicach