Niecodzienna lekcja historii w Szkole Podstawowej nr 10 w Sosnowcu

W piątek 20 października w naszej szkole odbyła się otwarta lekcja historii dla członków szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej oraz harcerzy.

Tego dnia mury naszej szkoły zaszczycił swoją obecnością pan Stanisław Lis przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Towarzyszył mu pan Wiktor Nogajczyk student prawa i pasjonat Polskiego Państwa Podziemnego.

Spotkanie poświęcone było żołnierzom Armii Krajowej, którzy w latach 1945 - 1956 roku zostali poddani represjom władzy PRL - u.

Po latach zapomnienia wrócili do szerokiej świadomości historycznej Polaków.

Uczniom zostały przedstawione sylwetki Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszko'', rotmistrza Witolda Pileckiego oraz Danuty Siedzikówny ps. ,,Inka''.

Przypomnieliśmy sobie historię ich życia.

Pan Stanisław Lis przypomniał wszystkim, że lata II wojny światowej przyniosły narodowi polskiemu bezmiar cierpień, tragedii i upokorzeń oraz podkreślił,

iż dzięki odwadze i poświęceniu żołnierze AK zapisali się na trwałe w naszej tradycji narodowej.

Pan Wiktor Nogajczyk podkreślił wartości jakimi kierowali się żołnierze powojennego podziemia niepodległościowego.

Na zakończenie uczniowie Jakub Toczko z klasy VII a i Amelia Mielnik klasy V a  w podziękowaniu za aktywny udział w spotkaniu

otrzymali publikacje dotyczące Polskiego Państwa Podziemnego.

Była to wspaniała, żywa oraz niezwykle interesująca lekcja historii i patriotycznego wychowania.