Peregrynacja  Krzyża Światowych Dni Młodzieży i Ikony Matki Bożej SALUS POPULI ROMANI

26 lutego 2015 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Peregrynacji Krzyża Światowych Dni Młodzieży i Ikony Matki Bożej SALUS POPULI ROMANI,

która odbyła się w parafii pw. świętego Tomasza Apostoła.

Historia Krzyża sięga roku 1983, kiedy Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał otwarcia Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia.

Po otwarciu Drzwi Świętych, przekroczeniu ich za Ojcem Świętym weszła młodzież niosąc prosty, drewniany krzyż (380 cm na 175 cm),

który stał się znakiem Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia.

Krzyż ustawiony został obok konfesji Świętego Piotra, przebywał tam do dnia zakończenia Roku Świętego.

22 kwietnia 1984 roku uroczyście przez Ojca Świętego zostały zamknięte Drzwi Święte.

Chwilę później Ojciec Święty Jan Paweł II w atrium Bazyliki Świętego Piotra przekazał Krzyż Roku Świętego młodzieży

i wyznaczył im konkretne zadanie: „Ponieście go na cały świat jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość i głoście wszystkim,

że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie.

Przy Krzyżu Światowych Dni Młodzieży modliła się podczas wielkich spotkań z Ojcem Świętym młodzież w Rzymie, Buenos Aires, Santiago  de Compostela,

na Jasnej  Górze,  w Denver, w Manili, w Paryżu, w Toronto, w Kolonii, w Sydney, w Madrycie, w Rio de Janeiro.

Kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej SALUS POPULI ROMANI towarzyszy Krzyżowi Światowych Dni Młodzieży w jego pielgrzymowaniu  po świecie.

Jest to kopia słynącego łaskami obrazu. Tradycja podaje, że w roku 590, podczas epidemii dżumy w Rzymie,

Papież Grzegorz Wielki niósł ten obraz  w uroczystej procesji błagalnej, prosząc Pana Boga o ocalenie miasta.

W pewnym momencie ujrzał na niebie anioła, który chował właśnie karzący miecz, będący znakiem Bożego gniewu.

Kiedy choroba znikła rozwinął się kult Matki Bożej czczonej  w tym właśnie wizerunku. Obraz ten znajduje się w Rzymie w Bazylice Matki Bożej Maria  Maggiore.

W Niedzielę Palmową 2003 roku na życzenie Ojca Świętego Jana Pawła II, Ikona  Matki Bożej została dołączona do Krzyża Światowych Dni Młodzieży,

aby razem z nim wędrować poprzez kraje całego świata i przygotowywać kolejne Światowe Dni Młodzieży.

Powitanie Krzyża Światowych Dni Młodzieży i Ikony Matki Bożej nastąpiło o godzinie 9. w parafii pw. świętego Tomasza Apostoła.

Powitanie połączone zostało z katechezą wprowadzającą i Eucharystią z kazaniem.

Nasza szkoła reprezentowana była przez panią dyrektor Małgorzatę Wierzbicką, nauczycieli:  Małgorzatę Kubicką,  Joannę Lewandowską-Magierę

oraz Samorząd Szkolny i harcerzy.

O godzinie 13. odbyła się modlitwa uwielbienia dla dzieci i młodzieży, w której uczestniczyli katecheci:  Grażyna Neumann,

Aneta Konopka oraz Małgorzata Kubicka wraz z uczniami klas IV, V i uczniami uczęszczającymi na zajęcia Kółka Religijnego.