Wizyta w szkole policyjnej

26 maja dzieci z naszej szkoły miały okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu.

Z okazji zbliżającego się dnia dziecka, wolontariusze ze Stowarzyszenia WIOSNA zorganizowali, dla swoich podopiecznych,  wyjście do Szkoły Policyjnej w Katowicach.

Dzieci mogły zobaczyć jak wygląda nauka w takiej szkole i jak ciężko trzeba pracować, by się tam dostać.

Po przejeździe z Sosnowca na miejsce, Pan Przewodnik przywitał nas bardzo serdecznie i zaprowadził na kurs pierwszej pomocy.

Wszyscy dowiedzieliśmy się jak ratować ludzkie życie, a chętni mogli na manekinach spróbować resuscytacji.

Niektórych nie można było odciągnąć od manekinów, bo chcieli cały czas ćwiczyć. Po tej lekcji zostaliśmy zaprowadzeni na lekcję o broni.

Wszyscy byli bardzo podekscytowani, zadawali mnóstwo pytań, tak że nasz przewodnik nie potrafił za nimi nadążyć.

Najciekawszym punktem naszej wycieczki była pracownia kryminalistyczna.

Tam każdy mógł pobawić się w detektywa i pobrać odciski palców ze słoika za pomocą specjalistycznego sprzętu.

Wszyscy, jako pamiątkę dostali odciski swoich palców, a nieliczni mogli zrobić sobie zdjęcie jakie robi się przestępcom.

Na koniec Pan przewodnik zabrał nas na plac ćwiczeń, gdzie zaaranżowane były różne miejsca: poczta, sklep, bank, kantor, mieszkanie.

Zatrzymaliśmy się w jednym pomieszczeniu i mogliśmy z bliska zobaczyć sprzęt, jakim posługuje się każdy policjant: pałkę,

kajdanki, radiostację oraz taki bardziej specjalistyczny: wykrywacz metalu i latarkę ze światłem UV.

Przekonaliśmy się jak wygląda w ultrafioletowym świetle prawdziwy paszport i pieniądze.

Po zakończonej wycieczce dzieci – na pytanie - czy chcą zostać w przyszłości policjantami, głośno odpowiedziały  „Tak!”,

a na pytanie co zrobią, by dostać się do takiej szkoły odpowiedź była jedna „Będę się więcej uczył”.