Uroczystość w Ostrowach Górniczych

Dnia 17 września odbyła się uroczystość w Ostrowach Górniczych dla uczczenia pamięci Rodziny Mackiewiczów i Jerzego Piwowarczyka.

W uroczystości wzięli udział członkowie szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej oraz 19 SDH ,, Płomień ''ze sztandarami Szkoły Podstawowej nr 10

i  ZHP Hufiec w Sosnowcu oraz delegacje kwiatowe.

Rodzina Mackiewiczów i Jerzy Piwowarczyk zostali zamordowani 12 lutego 1945 roku po wkroczeniu Armii Czerwonej do Sosnowca.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Ostrowach Górniczych.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński który podkreślił,

patriotyzm to także szacunek dla innych ludzi, pani poseł Anna Malik, dyrektor IPN w Katowicach - dr Andrzej Sznajder

oraz przedstawiciele Zakonu Rycerzy Kolumba i  ŚZŻAK - Jan Musiał i Stanisław Lis.

Obecna była rodzina, świadkowie tamtych wydarzeń i młodzież szkolna.

Po uroczystości złożono kwiaty na ołtarzu dla Rodziny Mackiewiczów i Jerzego Piwowarczyka oraz przy tablicy upamiętniającej tę zbrodnię.

Uroczystość ta odbyła się w 77 rocznicę napaści ZSRR na Polskę. Dla uczniów była to ważna  lekcja patriotyzmu i przywracania pamięci historycznej.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !